bbbbb40
تحريم‌ها بي‌فايده است؛ اوباما از سبزها حمايت كند چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه ، 15 مرداد 1389 ، 01:03
 2
14220

 

مؤسسه «شوراي دموكراسي» طي نشست‌هايي با عنوان "ايران: يك‌سال بعد از انتخابات " در كنگره آمريكا استراتژي‌هاي جنگ نرم و راهكارهاي نفوذ در ايران را بررسي كردند.


به گزارش خبرگزاري فارس، تحليل‌گران شركت‌كننده در سلسله نشست‌هاي «ايران ؛يك‌سال بعد از انتخابات» با بيان اينكه جنبش به‌اصطلاح سبز در ايران چيزي براي از دست دادن ندارد به دولت اوباما پيشنهاد كردند كه به جاي اعمال تحريم‌هاي بي‌فايده عليه جمهوري اسلامي ايران كه باعث خواهد شد ايران متحدان استراتژيك اقتصادي نظير تركيه و برزيل بيابد، از فعاليتهاي اين طيف از معترضين داخلي ايران حمايت شود.
همچنين در اين نشست با اشاره به اينكه استفاده فراوان ايرانيان از اينترنت فرصت خوب برقراري ارتباط دولت آمريكا با مردم ايران است به دولت آمريكا پيشنهاد كردند كه ابزار برقراري ارتباط با مردم ايران را تقويت كند.
در ادامه اين نشست شعار «اوباما؛ يا با اونا يا باما» را كه توسط عده‌اي از آشوبگران حوادث پس از انتخابات رياست جمهوري سر داده ‌شد فرصت و بهانه خوبي براي حمايت ايالات متحده از جنبش به‌اصطلاح سبز در ايران دانستند.
به گزارش فارس مؤسسه آمريكايي "شوراي دموكراسي " با برگزاري نشستي در كنگره آمريكا روابط بين ايران و آمريكا را در فضاي بعد از انتخابات رياست‌جمهوري سال گذشته مورد بررسي قرار داد كه مؤسسه "پروژه دموكراسي خاورميانه " خلاصه‌اي از مباحث مطروحه در اين نشست‌ها را در وب‌سايت خود (pomed.org) منتشر كرده است.
اين سلسله نشست‌ها با عنوان "ايران: يك‌سال بعد از انتخابات " در چند بخش مختلف برگزار شده و طي آن چندين هيئت،‌ طيف گوناگوني از مسائل را مورد بحث و بررسي قرار دادند.
«حقوق بشر و جامعه مدني، فعاليت و تأثيرگذاري ايران در عرصه بين‌المللي، دسترسي به اطلاعات رسانه‌هاي مستقل و جنبش سبز و همچنين پيامدهاي آن در رويكرد آمريكا» محورهاي اصلي و عناوين مطرح شده در اين نشستها را تشكيل مي‌دادند.
در اين گزارش پيشنهادهايي در مورد نحوه و چگونگي حمايت آمريكا از جريان فتنه مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته است.

در اين نشست كه از جانب "شوراي دموكراسي " آمريكا در مقر كنگره آمريكا برگزار شد، متخصصين و تحليلگران مؤسسات مطالعاتي آمريكا از جمله "اندرو آلبرتسون " (Andrew Albertson)، مدير اجرايي "پروژه دموكراسي در خاورميانه "، جيمز پرنس عضو شوراي دموكراسي، مايكل روبين عضو موسسه امريكن اينترپرايز، مايكل ميلري مدير تكنولوژي فضاي سايبر در فضاي دموكراسي و مايكل سينگ عضو موسسه واشنگتن آخرين پيشنهادها و برآوردهاي خود در مورد وقايع پس از انتخابات رياست‌جمهوري ايران را بيان كردند.

در اين نشست "اندرو آلبرتسون " (Andrew Albertson)، مدير اجرايي "پروژه دموكراسي در خاورميانه " (POMED) گفت: "به علت استفاده بالاي ايراني‌ها از اينترنت، مصرف رسانه‌هاي بين‌المللي و وجود طبقه متوسط قوي، فرصت بسيار خوبي پديد آمده تا با مردم اين كشور ارتباط برقرار كنيم. "
آلبرتسون در ادامه سخنان خود از تحريم‌هاي چندجانبه دولت اوباما حمايت كرد و در عين حال از آنها خواست تا درهاي مذاكره را باز نگه دارند.
وي هم‌چنين از همكاري آمريكا با متحدين عرب خود تمجيد كرد.

مدير اجرايي پروژه دموكراسي در خاورميانه پنج راهكار مهم را پيشنهاد كرد كه در سياست‌هاي آمريكا در قبال ايران به‌كار گرفته شود:

1. ما به زمان زيادتري نياز داريم تا ديپلماسي عمومي خود را گسترش و مردم دو كشور را به يكديگر پيوند دهيم و بدين ترتيب نشان دهيم كه از مردم ايران حمايت مي‌كنيم.

2. آمريكا بايد ابزار برقراري ارتباط با ايران را تقويت و در اين حوزه سرمايه‌گذاري كند.

3. بايد سرمايه‌گذاري هنگفتي در طيف وسيعي از تكنولوژي‌هاي ضدسانسور انجام گيرد تا مردم ايران از فيلترهاي دولتي عبور كنند.

4. بايد نوع جديد از ويزا تعبيه گردد تا دانشجويان، دانشمندان و نخبگان فرهنگي به آمريكا آمده تا تعهد آمريكا به مردم ايران و خواسته‌هاي آنها را به كشورشان منتقل كنند.

5. همكاري و كمك در حقوق بشر و دموكراسي

"مايكل سينگ " (Michael Singh)، محقق "موسسه ‌واشنگتن " از ديگر سخنرانان اين نشست بود.
وي گفت: مسأله هسته‌اي ايران از مسأله حقوق بشر در اين كشور جدا نيست يعني حمايت از مردم ايران در تلاش‌هاي آن‌ها براي دستيابي به حقوق بشر امتياز استراتژيك چشمگيري براي آمريكا در پي خواهد داشت.
وي افزود: مسأله هسته‌اي بايد درها را براي تعامل بيشتر با ايران بر سر سابقه اين كشور در حقوق بشر بگشايد.

"جنيو عبدو "، محقق و تحليلگر مسائل ايران در "بنياد قرن " نيز از ديگر سخنرانان اين نشست بود.
وي مدعي شد: هم ‌اكنون بزرگترين چالش پيش روي سياست‌هاي آمريكا در قبال ايران نه نظامي‌تر شدن دولت ايران بلكه فاصله‌گيري فزآينده رهبران سياسي كليدي از يكديگر است.
عبدو در اين نشست به كنگره آمريكا پيشنهاد داد كه جمهوري اسلامي ايران به دو دليل مشروعيت خود را در داخل مرزها از دست مي‌دهد: اول فاصله انداختن بين حكومت و روحانيون ارشد و دوم نقض شديد حقوق بشر كه قبل و بالاخص بعد از انتخابات سال گذشته رخ داد.
اين تحليل‌گر مسائل ايران در اين نشست بارها اعلام كرد كه تحريم‌ها كارساز نيستند و بلكه باعث شده‌اند ايران در جهان متحدين اقتصادي، اگرنه ايدئولوژيكي جديد به مانند برزيل يا تركيه بيابد.
عبدو پيشنهاد كرد كه به جاي اعمال تحريم‌ها از جامعه مدني ايران حمايت شود، علي‌رغم اينكه رهيافت فوق باعث مي‌شود حكومت خارجي‌ها را متهم به دخالت در امور داخلي ايران نمايد، با اين حال جنبش سبز چيزي براي از دست دادن نخواهد داشت زيرا در هر حالت دولت ايران بحران داخلي را به دخالت دولت‌هاي خارجي نسبت خواهد داد.
همچنين در ادامه اين نشست سينگ در پاسخ به سؤال يكي از شركت‌كنندگان گفت، سوء تعبير‌هايي كه گاهي در مورد وضعيت ايران مي‌شود به دليل قطع ارتباط ديپلماتيك با اين كشور در 30 سال گذشته است.
عبدو در تكميل سخنان سينگ بدين موضوع اشاره كرد كه "رسانه‌هاي غربي دوست دارند ايران را از دريچه غرب بنگرند ".
به گفته وي اين مسأله مي‌تواند بسيار خطرناك باشد زيرا آمريكا نمي‌خواهد مردم ايران چنين تصور كنند كه غرب سعي دارد ارزش‌هاي خود را بر آنها تحميل نمايد.

گزارش فارس مي‌افزايد: در يكي از اين هيأت‌ها به سرپرستي جيمز پرنس (James Prince) از اعضاي "شوراي دموكراسي " فعاليت و تأثيرگذاري بين‌المللي ايران بررسي شد كه نه تنها نفوذ و تأثير ايران در كشورهاي همسايه بلكه روابط اين كشور با كشورهاي قاره آمريكا نيز مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

"مالك عبده " مدير واحد سياست‌گذاري در "جنبش دموكراسي و عدالت " سخنان خود را چنين آغاز كرد: "ايران قدرتي در حال ظهور است. "
وي در ادامه افزود كه البته ايران با فرستادن پول به افراد و يا تهاجم نظامي براي خود متحد درست نمي‌كند بلكه اين كشور از طريق تبليغات رسانه‌اي مؤثر حمايت افكار عمومي كشورهاي عرب منطقه را جلب مي‌كند.

مدير واحد سياست‌گذاري در جنبش دموكراسي و عدالت در ادامه سخنان خود مدعي شد از آنجايي كه بيش از 20 شبكه تلويزيوني ماهواره‌اي عرب‌زبان توسط ايران كنترل مي‌شوند، اين كشور توانسته در جنگ رسانه‌اي عليه دشمنانش بسيار موفق عمل كند.

در اين نشست "راجر اف. نوريگا " (Roger F. Noreaga)، ديپلمات سابق آمريكا در سخنان خود از كنگره خواست تا توجه بيشتري به فعاليت‌هاي ايران در نيمكره غربي كند.
وي در ادامه گفت: "دولت اوباما راه‌حل مناسبي براي برخود با نفوذ ايران در قاره آمريكا ندارد. "
نوريگا در ادامه مدعي شد: تعهد ايران و روسيه به برنامه‌هاي هسته‌اي ونزوئلا نگران‌كننده است زيرا هر سه كشور موضعي خصمانه در برابر منافع آمريكا اتخاذ كرده‌اند، همكاري‌هاي مشترك ايران و ونزوئلا در حوزه مالي يكي ديگر از راه‌هاي اين كشور براي برون‌ رفت از تحريم‌هاي بين‌المللي بوده است.

گزارش فارس مي‌افزايد: در يك هيأت ديگر كه مسائلي چون دسترسي به اطلاعات رسانه‌هاي مستقل و جنبش سبز مورد بحث و بررسي بودند، "مريم معمارصادقي "، عضو مؤسسه الكترونيكي جامعه مدني ايرانيان (توانا)، اعلام كرد كه همزمان با شكست اصلاحات مورد نظر خاتمي، نفوذ اينترنت نيز در زندگي ايراني‌ها بيشتر و بيشتر مي‌شد.
وي مدعي شد: "در فضاي اعتراضات بعد از انتخابات تكنولوژي نقش عمده‌اي ايفا نمود، اگر فيلم كشته شدن ندا آقاسلطان در سطح اينترنت پخش نمي‌شد شايد مردم بسياري از مسائل داخل ايران را نمي‏فهميدند.
معمار صادقي در ادامه سخنان خود گفت: "اين شعار معترضين كه "باراك حسين اوباما يا با آنها يا با ما " فرصت خوبي براي دولت پديد آورده بود تا از جنبش سبز حمايت كند. "

همچنين "مايكل روبين " (Michael Rubin )، عضو مؤسسه "امريكن‌انترپرايز " (American Enterprise) نيز در اين نشست به تبيين استفاده از قدرت نرم آمريكا در برابر قدرت نرم ايران پرداخت.
بنا به گفته روبين، "ايران خود را به عنوان يك قدرت منطقه‌اي " مي‌شناسد و از تمام امكانات قدرت نرم خود بهره مي‌برد تا كشورهاي همسايه و يا كشورهايي را كه داراي ايدئولوژي يكساني با ايران هستند دور هم جمع نمايد. " وقتي كه نوبت به قدرت نرم مي‌رسد، "ما يعني آمريكا بايد رقابت كنيم. "
Tags
 
Secured by Siteground Web Hosting