bbbbb40
لجبازي و عناد شكست خوردگان فضاي بعد از انتخابات را به‌وجود آورد چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه ، 15 مرداد 1389 ، 00:54
 2
22848

 

وزير سابق بهداشت گفت: شعارهايي مانند "هر كسي غير از احمدي نژاد " مصداق اين حركت‌ها است كه در برخي از مجامع قبل از انتخابات گفته شد و نشان دهنده نيت‌هايي بود كه در وقايع بعد از انتخابات خود را نمايان كردند.


كامران باقري لنكراني در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي باشگاه خبري فارس «توانا» در پاسخ به اين سؤال كه به عنوان فردي كه در زمان انتخابات دهم يكي از وزراي كابينه دولت نهم بوديد، چه تحليلي نسبت به حوادث پس از انتخابات در سال گذشته داريد گفت: تحليل اين جريانات را بايد با در نظر گرفتن شرايط قبل و بعد از انتخابات به صورت جداگانه انجام داد، چرا كه وقايع قبل و بعد از انتخابات بي‌ارتباط با هم نبوده‌اند ولي از نظر ابعاد و اثر خاستگاه‌هاي مختلفي داشتند.
وي با بيان اينكه قبل از انتخابات، حضور پرشور مردم در صحنه بهترين نكته بود، اظهار كرد: همواره افراد با سلايق مختلف در چارچوب نظام براي ارتقا و پيشرفت و توسعه كشور برنامه‌هاي خود را ارائه مي‌دادند و مردم، نيز در صحنه حاضر شده و از بين سلايق مختلف يك سليقه را انتخاب مي‌كردند و فرد انتخاب شده مسير خود را پيش مي‌گرفت. لذا تلقي عموم مردم قبل از انتخابات از ماهيت انتخابات موارد فوق بود و اگر حضور پرشور مردم را در صحنه‌هاي مبارزات انتخاباتي ديديم مربوط به همين تلقي بود.
وزير سابق بهداشت در ادامه سخن خود تأكيد كرد: نظام جهموري اسلامي از چنان استواري برخوردار است كه توان هضم سلايق مختلف را در درون خود دارد، ضمن اينكه مي‌تواند در مسير نهادينه شده به اصول انقلاب، ولايت فقيه، آرمان‌ها، ارزش‌ها و چشم‌اندازي كه امام (ره) و مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) ترسيم كردند، دست يابد.
لنكراني خاطرنشان كرد: اما در كنار اين نگاه قالب ـ از نظر حجمي‌ـ حركت‌هاي هدايت و برنامه ريزي شده از قبل انتخابات در حال شكل‌گيري بود و گاهي هم در مبارزات قبل از انتخابات خود را نمايان مي‌كرد.

*شعار "هر كسي غير از احمدي نژاد " مصداق "حركت‌هاي برنامه ريزي شده قبل از انتخابات " بود

اين مدرس دانشگاه با اشاره به "حركت‌هاي برنامه ريزي شده قبل از انتخابات " عنوان كرد: شعارهايي مانند "هر كسي غير از احمدي نژاد " مصداق اين حركت‌ها است كه اگر در نفس و ماهيت اين شعار وارد شويم اين معنا آشكار مي‌شود كه خيلي شايسته سالاري، توانمندي و مديريت يك كشور براي آنها مهم نبود و فقط به نبودن آقاي احمدي نژاد اهميت مي‌دادند و شعار مذكور در برخي از مجامع قبل از انتخابات گفته شد و نشان دهنده نيت‌هايي بود كه در وقايع بعد از انتخابات خود را نمايان كردند.
وي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه آيا اين‌گونه رفتار‌ها و فعاليت‌ها از همان ابتداي انتخابات نهم آغاز نشده بود؟ اظهار كرد: زماني كه انتخابات دوره نهم رياست جمهوري در حال برگزاري بود، عده‌اي با انتقاد مطرح مي‌كردند؛ دكتر احمدي نژاد چرا وارد اين صحنه شده است؟ صحبتشان اين بود كه به چه دليل احمدي نژاد به خود اجازه داده كه خود را در قواره رياست جمهوري ببيند.
اين فعال سياسي در ادامه سخن خود عنوان كرد: اين گروه قائل به اين بودند كه اگر كسي مي‌خواهد رئيس جمهور شود بايد از بين عده محدودي كه آن‌‌ها او را به عنوان رجال سياسي قبول دارند، برخاسته و نوعي ارتباط خاص داشته باشد.
وي در ادامه تصريح كرد: اين نگاه بعد از انتخابات دوره نهم و انتخاب احمدي نژاد به رياست جمهوري و تشكيل دولت نهم وجود داشت و اينكه هيچ گروه بزرگ سياسي از وي حمايت نكرده بودند، اين تحليل را در برداشت كه اشتباهي شده و نبايد آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور مي‌شد؛ اين افراد مي‌گفتند رئيس جمهور شدن احمدي نژاد به خاطر اشتباه‌هاي آن‌ها بوده است و اگر آنها درست عمل مي‌كردند فرصت به احمدي نژاد نمي‌رسيد.

*گروهي كه مي‌گفتند احمدي نژاد در اندازه رياست جمهوري نيست انتخابات را زير سؤال بردند

لنكراني در ادامه سخن خود خاطرنشان كرد: نكته ديگر كه گروه‌هاي مذكور در مورد آن بحث داشتند، اين بود كه احمدي نژاد جزء رجال مورد بحث آنها نبود؛ در حالي كه انتخاب وي در دوره نهم اين پيام اصلي را داشت كه فرهنگ سياسي و نحوه شكل گيري آرا در جمهوري اسلامي با اين نوع نگاه‌ها كاملا در تناقض است.
وي ادامه داد: مردم در انتخابات دوره نهم، نشان دادند كه براي آن‌ها وابستگي به رجال سياسي يا گروه‌هاي شناسنامه دار اهميت چنداني ندارد، بلكه پايبندي به آرمان‌هاي اصيل انقلاب اسلامي، پيگيري ارزش‌هاي اصلي به خصوص عدالت، پيوند دادن پيشرفت كشور با دفاع از آرمان‌ها براي آن‌ها اهميت دارد.
اين مدرس دانشگاه تصريح كرد: بنابراين از همان انتخابات نهم عده‌اي بودند كه مخالفت‌هاي خود را شروع كرده بودند ولي با اين تفاوت كه مانند انتخابات دهم به صورت آشكار اين اختلاف را مطرح نمي‌كردند و اين ادبيات مورد شناسايي خواص جامعه در انتخابات دوره نهم قرار نگرفت.
لنكراني با بيان اينكه همان گروهي كه مي‌گفتند احمدي نژاد در اندازه رياست جهموري نيست انتخابات را زير سؤال بردند افزود: پس از دوره مذكور نيز اين افراد به جاي اينكه از انتخابات درس بگيرند، به ايجاد تجمعاتي با هدف اصلي زير سؤال بردن انتخاب احمدي‌نژاد پرداختند.

*گروهي معتقد بودند نبايد در انتخابات كسي خارج از چارچوب گروه‌ آنها پيروز شود

وزير بهداشت دولت نهم با اشاره به اينكه اين گروه در انتخابات دوره دهم با همين جهت‌گيري‌ها به صحنه آمدند، تأكيد كرد: شعار "هركس غير از احمدي نژاد " ناشي از همين طرز تفكر بود و بيشتر افرادي كه در انتخابات شركت كرده، اين نگاه را داشتند كه انتخابات برگزار شده و فردي با اكثريت آرا انتخاب و موضوع را تمام شده تلقي مي‌كردند؛ اما گروهي كه از قبل معتقد بودند نبايد در انتخابات كسي خارج از چارچوب گروه‌هاي آنها پيروز شود با راي آوردن مجدد احمدي نژاد به توطئه چيني پرداختند.
اين فعال سياسي در پاسخ به اين سؤال كه با استناد به صحبت‌هاي شما چنين به نظر مي‌رسد كه در به وجود آمدن وقايع بعد از انتخابات تنها گروه مذكور موثر بوده‌‌اند؟، تصريح كرد: البته در شكل‌گيري آن وقايع فقط يك موضوع مطرح نيست و موضوعات مختلفي وجود دارد.
وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا منظور شما از اشخاصي كه از ابتدا با احمدي ‌نژاد مخالف بودند، گروه‌ها و افراد خاصي است؟ اظهار كرد: بعد از انتخابات و در فتنه‌هايي كه رخ داد، حضور چندين گروه مشاهده مي‌شود كه به تدريج از يكديگر جدا شدند و در برخي نيز حالت عكس اتفاق افتاد و با يكديگر ممزوج شدند اما شايد پيش از اين براي آنها، پرونده‌هاي جدايي وجود داشت.

*ترفند اصلي براي تقابل مردم با نظام دروغ بزرگ تقلب بود

لنكراني با اشاره به اينكه حضور اصلي مردم قبل از انتخابات با نگاه دفاع از نظام بود، گفت: مردم معتقد بودند كه اين انتخابات هم، مثل انتخابات‌هاي گذشته است و بالاخره يك نفر پيروز و برنده‌ از ميدان بيرون خواهد آمد اما وقتي دقيق نگاه كنيد متوجه مي‌شويد در 48 ساعت بعد از انتخابات اتفاق خاصي رخ نداد ولي عده‌اي سعي كردند مردمي را كه براي پايبندي به انقلاب به صندوق‌ها رفتند با ترفند‌هايي مقابل نظام قرار بدهند.
اين وزير دولت نهم در پاسخ به اين سؤال كه منظورتان از ترفند‌هاي خاص چيست؟ عنوان كرد: ترفند اصلي اين گروه "دروغ بزرگ تقلب " بود كه تقريبا از ساعات آخر روز 22 خرداد شروع به دامن زدن به آن كردند؛ البته با نگاه دقيق‌تر، ريشه‌هاي اين ترفند در تبليغات زمان انتخابات هم مشاهده مي‌شود به عنوان مثال مصاحبه‌هايي با اين مضمون كه اگر كانديداي موردنظر شما رأي نياورد چه مي‌كنيد و آنها در پاسخ مي‌گفتند: "مي‌گوييم تقلب شده است ".
وي ادامه داد: اين سخن‌ها خيلي حرف بي‌معني و پوچي است و معني آن اين است كه اگر نتيجه انتخابات غير از آنچه ما گفتيم باشد، ما آن نتيجه را در هر صورت قبول نداريم كه اين موارد باعث شد تا عده‌اي كه طرفدار نظام بودند شبهاتي در روزهاي اول در ذهنشان به وجود بيايد و به همين دليل سردرگمي در هفته اول به وجود آمده بود.
لنكراني در ارزيابي خود از نحوه برخورد با اين اعتراضات گفت: اين گروه به خاطر ماهيت ساختارشكنانه اي كه براي خود قائل بودند؛ به خود اجازه ‌دادند براي حفظ قدرتشان هر نوع اقدامي را انجام دهند كه خوشبختانه حركاتي را خيلي سريع از خود نشان دادند كه ماهيت آنها خيلي زود افشا شد.

*لجبازي و عناد شكست خوردگان فضاي بعد از انتخابات را به‌وجود آورد

وي در ادامه عنوان كرد: عموم مردم كه شايد در چند روز اول بعد از انتخابات شبهه داشتند، بلافاصله شبهات آنها برطرف شد و تدبيرهايي كه نظام انجام داد از جمله درخواست مدارك از معترضين و باز شدن مجدد صندوق‌ها و بررسي شكايات مشخص شد كه حرف خاصي وجود ندارد و تنها يك نوع لجبازي و عناد از موضع اينكه ما بايد در معرض قدرت و صحنه سياسي اثرگذار باشيم، باعث حالت فوق شده بود.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز در مورد نقطه شروع امتزاج گروه‌ها اظهار كرد: در كنار اينها خيلي از گروه‌هايي كه انتخابات را تحريم كرده بودند به دليل اينكه احساس كردند اين صحنه‌ها مي‌تواند به نظام‌ ضربه بزند به تدريج با آنها ممزوج شدند و اوج اين امتزاج در واقعه تلخ عاشوراي تهران نمايان شد و شروع امتزاج در جهت‌گيري‌هاي راديوها، سايت‌هاي ضدانقلابي و ساير موارد بود.
وي ادامه داد: در آن زمان برخي اظهارنظر‌هاي افراد ضدانقلاب‌ نظير دادن القاب قهرمان و شجاع به معترضان موجب نزديكي بيشتر گروه‌هاي مخالف شدند.
وزير دولت نهم خاطرنشان كرد: در كنار اين امتزاج، انشقاقي صورت گرفت؛ گروهي كه تا قبل از اين به اين افراد خوش‌بين بودند، متوجه شدند كه آنها در امتحان الهي و جايي بين آبروي خود و آبروي نظام، اقتدار خودشان و اقتدار نظام و بين دلخوش كردن به مقامات دنيايي و سربلندي كشور، از آزمون موفق بيرون نيامدند.

*تلقي گروه‌هاي ضدانقلاب از بيانيه قبل از انتخابات هاشمي، "چراغ سبز " بود

لنكراني در ادامه سخن خود با تأكيد بر اينكه اين افراد، شكست خوردگاني شدند كه داغ ننگ قرارگرفتن در برابر نظام بر پيشاني آنها خورد و 8 ماه خودخواهي خود را به نمايش گذاشتند، تصريح كرد: با بازخواني وقايع اتفاق افتاده، متوجه مي‌شويم كه تفسير بسياري از اين وقايع فقط لجبازي، دفاع خانوادگي و دفاع از منافع پست و كوتاه مدت است.
اين فعال سياسي در مورد اقدامات و سخنراني‌ها در ناآرام كردن فضاي جامعه و تأثيراتش در وقايع بعد از انتخابات و نيز تأثير مناظره‌ها در جامعه اظهار كرد: وقايع قبل و بعد انتخابات با يكديگر متفاوت هستند؛ قبل از انتخابات مناظره‌ها برگزار شد و در اين مناظره براي اولين بار برخي از مسائل به صورت روشن و شفاف بيان شد كه اين امر واكنش‌هاي مختلفي را در كشور به وجود آورد.
وي در ادامه افزود: بعضي نتايج مناظره را "خوب " و بعضي "بد " تلقي كردند كه به نظر بنده تحليلي كه مقام معظم رهبري از مناظره‌ها انجام دادند جامع‌ترين تحليل ممكن بود.
وي در ادامه اين مطلب افزود: ايشان فرمودند كه نقاط مثبت مناظره‌ها شفاف‌سازي بود ولي مي‌توانست بهتر برگزار شود و اين آفات را هم به دنبال نداشته باشد لذا مناظره‌ها صحنه امتحان بود به خاطر اينكه واكنش افراد مختلف به مناظره‌ها امتحاني براي آنها محسوب مي‌شد و در پيشگاه تاريخ مردم ايران ثبت شده است.
لنكراني در مورد تأثير بيانيه آقاي هاشمي رفسنجاني اظهار كرد: اين بيانيه به خودي خود خيلي اتفاق بزرگي از باب اثرگذاري در تاريخ كشور محسوب نمي‌شود از طرف ديگر تلقي برخي از گروه‌هاي ضدانقلاب از اين بيانيه "چراغ سبز " بود و فكر مي‌كردند به ويژه فراز آخر بيانيه مذكور كه نوعي تهديد و اشاره به فضاي آتش و آشوب بود.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز با اشاره به تاثير بيانيه هاشمي در ميزان آرا گفت: اين بيانيه خيلي در شكل‌گيري آرا موثر نيست حتي فكر مي‌كنم صدور اين بيانيه در آن ايام باعث ريزش آرا رقيب احمدي نژاد شد؛ به خاطر اينكه انتخابات را دو قطبي فرض كرده بود.

* صحبت‌هاي هاشمي در نمازجمعه نوعي تشويق به شورش و ناآرام كردن جو مي‌شد

وزير سابق بهداشت، در ارزيابي صحبت‌هاي آقاي هاشمي در نماز جمعه گفت: بنده صحبت‌هاي ايشان را خيلي صحبت‌هاي مناسبي تلقي نمي‌كنم بلكه در آن مقطع صحبت‌ها را نه تنها آرامش بخش نمي‌ديدم بلكه فكر مي‌كنم موجب نوعي تشويق به شورش و ناآرام كردن جو مي‌شد، در حالي كه در اولين نماز جمعه بعد از انتخابات مقام معظم رهبري راهكارهاي اصلي و روش‌هاي آرام‌سازي را روشن فرمودند و اظهارات آقاي هاشمي بازتاب‌هاي خوبي نداشت.
وي در ادامه با اشاره به وقايع بعد از 29 خرداد به ويژه واقعه 30 خرداد كه حمله به مسجد لولاگر، پايگاه‌هاي مقاومت صورت گرفت، اظهار داشت: اين گروه‌ها برنامه‌ريزي‌هاي ايجاد ترور و خشونت را از قبل انجام داده بودند و تدبير رهبري افراد مذكور را به جاي خودشان نشاند و ما شاهد آرام‌سازي بوديم.
لنكراني با بيان اينكه بعد از خطبه‌هاي آقاي هاشمي گروه‌هاي ضد انقلاب چراغ سبزي دريافت كردند و اين پرونده حسن سابقه‌اي محسوب نمي‌شود، گفت: در نگاه عيمق اين خطبه‌ها يكي از اقداماتي بود كه موجب ناآرام‌سازي در فضاي رو به آرام كشور، تلقي مي‌شود.
اين مدرس دانشگاه با اشاره به مقصر اصلي حوادث بعد از انتخابات گفت: اگر بخواهيم در اين خصوص نگاه واقع‌بينانه داشته باشيم، به مرور امتزاجي بين برخي جريانات ديده مي‌شود كه اين امتزاج اتفاقي عجيب در سال گذشته بود كه مقصر در اين طيف، جهت گيري قدرت‌طلبانه بعضي‌ها بود كه به خاطر قرار گرفتن در قدرت به خود اجازه دادند از هر ابزاري استفاده كنند.

*برخي خواص در حوادث اخير كم آوردند

وي با اشاره به طول كشيدن 8 ماهه اين اتفاقات در كشور اظهار كرد: بايد يك مقدار تقصير را بر گردن خود بگيريم كه نتوانستيم بصيرت لازم را در بين تمام اقشار جامعه به وجود بياوريم و برخي خواص در امتحان‌ها نشان دادند بصيرت لازم را ندارند، دشمن اصلي و فرعي خود را نمي‌شناسند و كم مي‌آورند و بايد يك مقدار تقصير را بر گردن افرادي انداخت كه به اينها بهانه مي‌دهند و كمك مي‌كنند كه اذهان را دچار ابهام بيشتر بكنند.
لنكراني در پاسخ به اين سؤال كه چه سياست‌هايي به كار گرفته شد تا جريانات بعد از انتخابات فروكش كند، عنوان كرد: سياست آگاه‌سازي و افزايش بصيرتي كه مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) آن را هدايت كردند و تمام شبهه‌ها را با عملكرد خيلي خوب و قانع‌كننده، برطرف كردند، مهمترين موضوعي بود كه باعث شد فضاي عمومي كشور به سمت اقناي عمومي برود كه نظام استوار است و اين حركت‌ها ريشه در خودخواهي دارد و در ارزش‌ها ريشه ندارند.
وي در پايان خاطرنشان كرد: يك اتمام حجت اين جا صورت گرفت كه بخش زيادي از اين موقعيت مربوط به حماقت جريان مقابل بود كه به خودش اجازه داد براي به كرسي نشاندن حرف خود از تمام ابزارها استفاده كند. در محضر حضار عمومي حجت را تمام كرد كه هيچ پايبندي به ارزش‌ها، اصول و آرمان‌ها ندارد.
Tags
Last Updated on جمعه ، 15 مرداد 1389 ، 00:59
 
Secured by Siteground Web Hosting