bbbbb40
سوءاستفاده از نام حضرت زهرا (س) چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 20 مهر 1391 ، 10:46
2
8233
سوءاستفاده از نام حضرت زهرا (س)

سوءاستفاده از نام حضرت زهرا (س) و معصوميت كودكان در جشنواره كودكدر مراسم افتتاحيه به سبك وسياق سال قبل از نمادهاي ارزشي و مقدسات استفاده شده بود كه متأسفانه در وضعيتي به مراتب بدتر بود؛ به طوري كه يكي از برنامه‌ها كليپي تحت عنوان بانوي «بهشت آذين بخش» بود كه در آن بازيگراني همچون سحر قريشي، بيتا باغبان، زهرا سعيدي، آناهيتا نعمتي، شقايق فراهاني، آذر شمس گلي را با نام حضرت فاطمه(سلام‌الله‌عليها) با آب كه مهريه او بود، سرشتند و در مزار شهدا با حضرت زهرا (س) براي حفظ قداست و پاكي زنان سينماي ايران در برابر پليدي‌ها قسم خوردند درحالي‌كه همه آنها چتر دردست داشتند، خود را زناني پاك پيرو خانم حضرت زهرا معرفي كردند. به همين خاطر چترها را به كناري انداختند و گفتند تازماني كه در لواي حضرت زهرا هستيم، نيازي به اين چترها نيست. سپس نخستين خشت‌هاي حرم حضرت فاطمه زهرا (س) را به جشنواره هديه كردند. 

تهيه و پخش اين كليپ از هفت بازيگر زن نه چندان مشهور سينماي كشور با نام فاطمه‌زهرا (سلام‌الله‌عليها) كه هيچ ربطي به جشنواره كودك نداشت و براي منظور ديگري بود، در نظر همه حضار اقدام عجيبي براي تطهير بازيگران زن و پاسخگويي به سلحشور بود تا نمادي فرهنگي- ديني!!! و شايد بتوان اين قضيه را مهر تأييدي بر سخنان سلحشور دانست، زيرا اين خانم‌ها در يك بازي تئاتر خود را تطهير كردند ولي در عمل حتي براي لحظه‌اي هم تحت لواي حجاب و چادرتصنعي ميان مردم و حضار نماندند و با مانتوهاي تنگ و بدن‌نما و آرايش‌هاي بسيار ناجور هنرمندانه و با افتخار بين مردم نشستند كه همين تعجب همگان به‌خصوص كودكان ونوجوانان را بيشتركرد. هرچند سحر قريشي در لواي چادر و بازي خود همان آرايش‌هاي ناجور را هم داشت!! 

در واقع اين كليپ افتتاحيه بي‌ارتباط به جشنواره كودك، بيشتر پروژه‌اي ازپيش طراحي شده و استفاده از فضاي جشنواره براي تطهير زنان هنجارشكن سينماي كشور، همچنين ايجاد فضايي تبليغاتي براي مجلات و روزنامه‌هاي زرد بود كه اصلاً به مذاق شهروندان اصفهاني‌هم خوش نيامد. 

البته چنين رفتارهاي متناقضي از بازيگران نبايد دور از ذهن باشد چون خودشان مي‌گويند نقش‌ها هستند و ما نيستيم ولي جاي سؤال دارد چرا جشنواره كودك كه بايد براي كودكان و نوجوانان باشد، محل به بازي گرفتن مقدسات و معصوميت كودكان شده است؟! تا اين‌گونه به ارزش‌هاي مردم و جامعه مذهبي توهين شود. حضور اين بازيگران با آرايش‌هاي ناجور و فشن جلوي مردم و رسانه‌ها براي پاك‌سازي و تطهير چه معنايي دارد؟! چرا مقدسات ديني ما دستاويز به شهرت رسيدن عده‌اي بايد بشود؟! ظاهراً چنين اتفاقي قرار است تا به يك روند تبديل شود. 

آن از كليپ سال قبل فريبا كوثري كه هنوز عرق بازي‌اش خشك نشده بود، با پوشش نامناسب روي صحنه خودي نشان داد و اين هم از اين هنرمندان. گويا قرار است تا درچنين فضاهايي بازيگران جوياي نام يا پا به سن گذاشته سوءاستفاده ابزاري براي خود ببرند و به راحتي مقدسات و علايق عمومي ديني مردم را به بازي بگيرند. 

پيش از اين هم نيكي كريمي به نام فوتبال به دنبال مطرح كردن خود بود و اين قضيه در حال عادي شدن است كه نشان دهنده سوءمديريت فرهنگي در عرصه سينمايي مااست.‌ شايد يكي از بازيگران بخواهد از هر ابزاري براي شهرت بهره ببرد اما آيا مسئولان بايد به راحتي اين فضا را براي جولان دادن ايجاد كنند؟ اتفاق اخير در مراسم افتتاحيه جشنواره‌اي به نام كودكان ولي به كام بازيگران زن، ما را به ياد فيلم«سلطان» با بازي رابرت دنيرو انداخت كه در آن بازيگرگمنامي براي رسيدن به شهرت، كمدين مشهوري را مي‌دزدد تا يك شب به ‌جاي او اجرا كند و از اين طريق به شهرت افسانه‌اي مي‌رسد. ظاهراً آنچه در هاليوود به‌عنوان داستان‌هاي افسانه‌اي و تخيلي مطرح مي‌شود، درسايه ضعف مديريت سينماي ايران و كارخانه تطهير و قبح‌زدايي مسئولان فرهنگي درحال اجرايي حقيقي است تا نهادينه شود. 

به واقع تا زماني‌كه گلشيفته فراهاني در بين برخي مسئولان طرفدار دارد، بايد منتظر چنين اتفاقاتي هم باشيم و متأسفانه اين شيوه تنها ميان مسئولان سينمايي ما محدود نمي‌شود. 

بنابراين اين روند را نبايد معمولي دانست؛‌چراكه قبح‌زدايي وانجام حركت‌هاي ضدارزشي يكي از ابزارهاي جنگ نرم دشمن است كه چنين درحال اجرا مي‌باشد و اين نشان مي‌دهد كه اگر غرض‌ورزي درميان نبوده، ‌عدم تدبير و عدم توانايي برخي مسئولان فرهنگي و سينمايي ما چقدر بالاست كه با استفاده از خدمات رسانه‌اي كشور و بودجه‌هاي سنگين بيت‌المال، چند بازيگر سياهي لشكر را اين‌گونه براي تطهير زنان سينمايي روي صحنه بياورند كه حتي حاضر نشدند براي لحظه‌اي هم در لواي پوشش خانمي باشند كه متظاهرانه خود را پيرو آن مي‌دانستند. لذا بايد جلوي اين اتفاقات را همين امروز گرفت تا فجايعي بدتر از آن رخ ندهد.

معصومه طاهري


 
Secured by Siteground Web Hosting