bbbbb40
جزئیات نشست غیرعلنی بهارستان درباره اغتشاشات/ بررسی عملکرد صدا و سیما و نیروی انتظامی، نقش احمدی نژاد، سرنوشت تلگرام و اطلاعاتی درباره دستگیر شدگان چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط userspecial2   
دوشنبه ، 18 دی 1396 ، 11:54
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اگر کسی بی گناه و به اشتباه بازداشت شده، نیز باید به طور دقیق بررسی و مشکلات او رفع شود. وی با بیان این که آمار شفافی از سوی وزیر کشور در این جلسه مطرح نشد 354
12386
افزود: تعدادی در جریان اغتشاشات اخیر بازداشت شده اند اما آمار مشخصی توسط وزیر کشور مطرح نشد
جزئیات نشست غیرعلنی بهارستان درباره اغتشاشات/ بررسی عملکرد صدا و سیما و نیروی انتظامی، نقش احمدی نژاد، سرنوشت تلگرام و اطلاعاتی درباره دستگیر شدگان
گ نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته در یک جلسه غیرعلنی به بررسی حوادث اخیر کشور پرداختند.بررسی ریشه های اعتراضات، نقش کشور های خارجی در اغتشاش،سرنوشت تلگرام،ترکیب سنی و شغلی دستگیر شدگان، عملکرد صداوسیما ،نیروی انتظامی و ... از نکاتی بود که در این جلسه مطرح شد. 

به گفته سخنگوی هیئت رئیسه مجلس  این جلسه مشورتی با حضور وزرای اطلاعات و کشور، سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی و علی عسگری رئیس صداوسیما برگزار شد و به رغم اعلام قبلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در جلسه حضور نداشته است.

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درخصوص جزئیات این نشست گفت: ابعاد مختلف اغتشاشات هفته اخیر در حضور مسئولان امنیتی بررسی شد، نمایندگان و کمیسیون های مختلف نیز مواردی را در این زمینه مطرح کردند. در واقع اتفاقاتی بدون پیش بینی رخ داد و در پشت صحنه آن برخی سرویس های جاسوسی در منطقه و سرویس های اطلاعاتی آمریکایی از زوایای مختلف به آن پرداختند.

نعمتی با بیان این که مسئولان امنیتی به طور جدی ناآرامی های اخیر را پیگیری خواهند کرد تا گزارش تکمیلی آن را به مجلس ارائه کنند، گفت: دکتر لاریجانی نیز در پایان ضمن تشکر و قدردانی از نیروی انتظامی و دستگاه های امنیتی برای برقراری امنیت و آرامش در شهرهای مختلف بر موضوعات داخلی و وحدت و همبستگی در جامعه تاکید کرد.

این نماینده مردم تهران در مجلس  ادامه داد: همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اگر کسی بی گناه و به اشتباه بازداشت شده، نیز باید به طور دقیق بررسی و مشکلات او رفع شود. وی با بیان این که آمار شفافی از سوی وزیر کشور در این جلسه مطرح نشد، افزود: تعدادی در جریان اغتشاشات اخیر بازداشت شده اند اما آمار مشخصی توسط وزیر کشور مطرح نشد، البته وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران گزارشی درباره بازداشت شدگان به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه خواهند کرد.

پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی
نعمتی یادآور شد: نمایندگان و دکتر لاریجانی نیز درخصوص دانشجویان بازداشتی موضوعاتی را مطرح کردند، لذا از وزارت اطلاعات درخواست شد تا ضمن پیگیری، گزارش نهایی را به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه کند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به گزارش رئیس صداوسیما و گلایه های برخی نمایندگان درخصوص شفافیت نداشتن رسانه ملی اظهار کرد: انتقاداتی درباره نحوه اطلاع رسانی رسانه ملی و پیشی گرفتن برخی سایت های معاند به این دلیل را مطرح کردند، لذا قرار شد کوتاهی و قصور این مجموعه بعد از این برطرف شود.

درباره نقش احمدی نژاد در حوادث اخیر مباحثی مطرح نشد
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص نقش احمدی نژاد در ناآرامی های اخیر گفت: سردار سلامی به طور مفصل گزارشی را ارائه کرد و درخصوص اقدامات نیروی انتظامی و بسیج که به حق موثر و مفید واقع شده، توضیحاتی ارائه شد، زیرا در ابتدا با توجه به فضایی که وجود دارد خیلی‌ها به دنبال این بودند که پای سپاه را به ماجرا بکشند اما با توجه به وظیفه ذاتی نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات عملا سپاه دخالت چندانی در این موضوع نداشته است ضمن این که درباره نقش احمدی نژاد نیز به دلیل حضور نداشتن سردار جعفری در جلسه مباحثی مطرح نشد.

رفع فیلتر تلگرام منوط به تعهدش به ایران خواهدبود
نعمتی در توضیح رفع فیلتر تلگرام یادآور شد: وزارت خانه های ارتباطات و اطلاعات نیز موظف به اتخاذ تمهیدات لازم در این زمینه و ارائه گزارش آن به کمیسیون های آموزش و تحقیقات و امنیت ملی مجلس شدند، در واقع به نظر می رسد مذاکراتی بین وزیر ارتباطات و مجموعه تلگرام انجام گرفته که با توجه به تاکید نمایندگان و مسئولان امنیتی، رفع فیلتر منوط به تعهد این مجموعه به ایران خواهد بود. وی در نهایت تأکید کرد: در مجموع نمایندگان در این جلسه مشورتی از کم و کیف اقدامات انجام گرفته مطلع شدند و موضوع نیز در هفته های آینده به طور مفصل در کمیسیون امنیت ملی بررسی می شود.

رضایی: عمده دستگیر شدگان شغل آزاد  و مدرک تحصیلی  زیر دیپلم داشته‌اند
محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز در گفت و گو با مهر با اشاره به جلسه روزگذشته مجلس گفت: در این جلسه تاکید شد که اغتشاشات اخیر از طرف آمریکا، انگلیس و عربستان حمایت می‌شده و آن‌ها تلاش می‌کردند تا بحران را وسیع تر کنند و نقش مستقیمی دراین موضوعات داشتند، سلطنت طلبان و منافقین نیز در حمایت از اغتشاش‌گران حضور پررنگی در این مسائل داشتند.

وی با اشاره به این که عمده کسانی که دستگیر شده بودند شغل آزاد داشته‌اند و مدرک تحصیلی آن‌ها زیر دیپلم بوده است، افزود: کمتر افرادی که تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند دستگیر شده‌اند و هیچ کسی که دارای مدرک دکتری بوده باشد در این حوادث دستگیر نشده است.

نیروی انتظامی ۸ برابر معترضان مجروح داشته است
رضایی کوچی با اشاره به این که عمده مسائل مطرح شده در جلسه این بود که به معیشت مردم، اقتصاد کشور و بیکاری توجه شود، متذکر شد: دشمن تلاش می کند  به کشور نفوذ پیدا کند و مسائل اقتصادی نیز در این اعتراضات بستر مهمی بوده است. وی با اشاره به قدردانی مجلس از نیروی انتظامی و سپاه گفت: نکته جالب این است که نیروی انتظامی به عنوان نیرویی که در میدان بوده، از هیچ سلاحی استفاده نکرده و تمام نیروهای انتظامی بدون سلاح در این تجمعات حضور یافته‌اند. هر چند نیروی انتظامی با اقتدار و تمام امکانات در میدان بوده، ولی 8 برابر بیشتر از معترضان از بین نیروهای پلیس، زخمی شده‌اند که این آمار نشان می دهد تا چه اندازه نیروی انتظامی با افراد حاضر در تجمعات مدارا کرده است.
ضیاءا... اعزازی نماینده بناب در مجلس نیز با اشاره به سخنرانی بروجردی و محبی نیا در این جلسه گفت: نمایندگان در اظهارات خود تذکرات جدی به مسئولان دولتی برای حل مشکلات معیشتی و رفاهی مردم دادند و خواستار چاره اندیشی دولت برای حل مشکل رکود اقتصادی شدند.

لاریجانی تاکید کرد ابتدا باید مردم را قانع کرد
حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار  نیز  با تأکید بر این که باید دولت و مجلس این واقعیت‌ را بپذیرند که مردم مشکلاتی دارند، تصریح کرد: ما باید به سمت حل این مشکلات حرکت کنیم.وی  تصریح کرد:  رئیس مجلس در جمع بندی جلسه، همگان را به پذیرش واقعیات توصیه کرد و گفت نقش مردم را همیشه باید مدنظر داشت و اگر اقداماتی را مدنظر داریم ابتدا باید آن‌ را به‌شکلی قانع کننده برای مردم توجیه کنیم.

نمایندگان راضی نشدند
هدایت ا.. خادمی نماینده مردم ایذه در مجلس نیز با اشاره به این جلسه با بیان این‌که مطالب عنوان شده همان‌هایی بود که می‌دانستیم و موضوع جدیدی در این گزارش‌ها مشاهده نکردیم، گفت: ضمن تشکر از اقداماتی که آقایان انجام دادند، نمایندگان از این گزارش های سطحی که دوستان ارائه دادند، راضی نشدند.
محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان نیز اظهار کرد: وزرای اطلاعات، کشور و جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در اظهاراتی در جلسه غیرعلنی امروز مجلس، روند اعتراضات اخیر در شهرهای کشور را تشریح کردند و نسبت به برقراری فضای آرامش در کشور اطمینان خاطر دادند.

 
Secured by Siteground Web Hosting