bbbbb40
«خداجویان» فتنه ۸۸ به «جوانان تحصیلکرده» فتنه ۹۶ تبدیل شدند چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر خبری   
شنبه ، 16 دی 1396 ، 11:00
  مصطفی تاجزاده، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸، به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه شرق پیرامون اغتشاشات یک‌هفته اخیر گفته است: 276
6418

«اجتماعات اخیر را می‌توان تجمع قشرهایی از مردم و به‌ویژه جوانان تحصیل‌کرده و بی‌کاری دانست که آینده روشنی پیش‌روی خود نمی‌بینند و نسبت به فشار و تبعیض‌ها در جامعه معترض هستند. مخصوصا جوانانی که دیده نشدند و احساس می‌کنند صدای آنها شنیده نشده و پیامشان دریافت نشده است. آنها می‌خواهند به نوعی توجه جامعه و دولتمردان را به خود و مطالباتشان جلب کنند؛ چراکه تداوم این وضع را برای خود قابل‌تحمل نمی‌بینند. این تجمعات قطعا اعتراضی است. اینکه خارج‌نشینان از این تجمعات استقبال می‌کنند، ما را نباید به سمتی سوق دهد که تظاهرکنندگان را -‌اگرچه گاهی دست به خشونت هم می‌زنند
-‌وابسته به بیگانگان و اجانب بخوانیم.»

او در عین حال در بخش دیگری از همین مصاحبه می‌گوید: هنوز برای اینکه تحلیل جامعی از اعتراضات اخیر ارائه بدهیم، زود است. علت هم این است که اطلاعات ما هنوز کامل نیست. نمی‌دانیم موج اعتراض‌ها دقیقا در کدام شهرها بوده و چند نفر شرکت کردند. معترضان از کدام قشر بوده، پایگاه اجتماعی آنها چه بوده، سن، میزان تحصیلات، ثروت و جنسیت آنها چگونه بوده است؟![۳]

*پارادوکس بخش اول و دوم حرف‌های تاجزاده به روشنی بیان‌کننده میزان صحت اظهارات این فعال سیاسی چپ هست...

با این وجود اما ذکر این مفهوم ضروریست که خود را به تجاهل زدن در قبال نقش دشمن و توطئه اذناب داخلی او در فتنه اخیر؛ فی‌الواقع ادامه خط اغتشاشات اخیر است.

اگرچه منکر نیستیم که شاید در ساعات اول تجمعات در تهران و مشهد و چند شهر دیگر کسانی از مردم نیز برای اعتراض به مشکلات اقتصادی خود حضور یافته بودند اما آیا می‌شود به کسانی که تصاویر سردار سلیمانی و مدافعان حرم را پاره پاره کردند و پرچم کشور را آتش زدند؛ قید «جوانان تحصیلکرده» و یا «معترض» را اطلاق کرد؟!

آیا کسانی که با قمه و شمشیر به افراد ظاهرالصلاح و بسیجیان حمله کردند و یا کامیون آتش‌نشانی را بر روی شیب یک پل رها کردند و موجب قتل یک پدر و فرزند کوچکش شدند نیز جوانان تحصیلکرده بودند؟!

شعارهای ضد نظام و ضد مسئولان کشور که در اغتشاشات اخیر به گوش رسید آیا از حلقوم معترضین برخاسته بود یا از حلقوم اغواشدگان ضد انقلاب و ایادی داخلی دشمن؟!

از طرفی آیا دور از انصاف است که نتیجه بگیریم حرف تاجزاده درباره عوامل اغتشاشات اخیر، رسوبات حرف همان فتنه‌گری است که در سال ۸۸ به آشوبگران قید «خداجو» را اطلاق کرده بود؟!

غیر از این سؤالات و پاسخ‌های آشکار آنها، یک نکته مهم نیز وجود دارد و آن اینکه آقای تاجزاده و سایر اصلاح‌طلبان، عاملان اصلی پدید آمدن وضع موجود هستند و اگر هم در لابه‌لای اغتشاشات اخیر اعتراضی صورت گرفته باشد، اعتراض به عملکرد اصلاح‌طلبان و دولت است.

در نتیجه انتظار بود که آقای تاجزاده به جای تلاش برای جمع بستن اغتشاشگران و معترضین و معرفی آنها بعنوان «جوانان تحصیلکرده‌ی معترض»! راه عذرخواهی را برمی‌گزید و به افکار عمومی توضیح می‌داد که چرا در انتخابات‌های سال ۹۲ و ۹۶ گزینه‌ای را در سبد انتخاب مردم تبلیغ کرد که وضع موجود زاییده عملکرد هم‌اوست.

لازم به یادآوریست که اصلاح‌طلبان طی ناآرامی‌های اخیر اگرچه در ظاهر امر بیان می‌کردند که با خشونت مخالف‌اند و نباید به رفورم و آنارشیسم فکر کرد؛ اما همانطور که از سخنان تاجزاده نیز پیداست به حمایتی تمام‌قد اما زیرپوستی از رفتارهای کف خیابانی و عوامل آنها روی آوردند و به جای همزبانی؛ به همدلی با آشوبگران و انتقام‌گیری از نهادهای نظام روی آوردند به نحوی که حتی کسانی از آنها عنوان کردند این آشوب‌ها به دلیل عملکرد «شورای نگهبان» است![۴]

برخی معتقدند این رفتار اصلاح‌طلبان در مخالفت با آنارشیسم در عین همدلی یواشکی با عوامل خرابکار، با انگیزه تأثیرگذاری بر رفتار نهادهای نظارتی نظام در انتخابات سال ۱۴۰۰ صورت گرفته است.


 
Secured by Siteground Web Hosting