bbbbb40
فراخوان محسن میردامادی برای «دفاع از جمهوریت در مقابل اسلام» چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر خبری   
يكشنبه ، 26 آذر 1396 ، 11:18
  محسن میردامادی، فعال اصلاح‌طلب :«در واقع دو بعد جمهوریت و اسلامیت در جمهوری اسلامی باید موازنه داشته باشند. 206
4110
در نظام ما بعد اسلامیت حامیان مقتدری دارد ولی بعد جمهوریت کمتر اینگونه است. ماموریت احزاب باید حمایت از بعد جمهوریت نظام باشد که توازنی با بعد اسلامیت بر قرار باشد و یکی قربانی دیگری نشود.»

او می‌افزاید: مثال آقای سپنتا نیکنام مثال روشنی در این زمینه است. ایشان همه مراحل قانونی را طی کرده و عضو شورای شهر یزد شده است. شورای نگهبان اعلام می کند که شرعا حضور یک زرتشتی در شورای شهر ایراد دارد. این اتفاق نشان می دهد به جای توازن جمهوریت و اسلامیت در واقع تقابل جمهوریت و اسلامیت رخ داده است.

میردامادی تصریح می‌کند: این نادیده گرفتن جمهوریت با عنوان دفاع از اسلامیت است. احزاب به عنوان مهم ترین نهادهای تاثیرگذار در انتخابات کارشان این است که این موازنه را برقرار کنند به طوری که جمهوریت قربانی اسلامیت نشود، همان طور که اسلامیت قربانی جمهوریت نمی‌شود...جمهوریت و اسلامیت هم در کنار هم نظام جمهوری اسلامی را می‌سازند و نباید جمهوریت را قربانی اسلامیت کرد. احزاب باید مدافع این بعد باشند.[1]

*جای سوگمندی و تأسف است که 40 سال پس از پیروزی شکوهمند انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران بایستی از درون اردوگاه جریان چپ شاهد این معارضه عینی و آشکار با اسلام ناب محمدی باشیم.

تلازم اسلام ناب با مفهوم جمهوری و به عبارت دیگر با رأی و بیعت مردم؛ چیزی نیست که از صدر اسلام تاکنون بر کسی پوشیده مانده باشد.

با این وجود اما کسانی از ابتدای مشروطه تاکنون همواره قصد داشته‌اند با ارائه تصویری جبّارانه و متحجر از اسلام ناب محمدی، آنرا در تقابل با رأی مردم و ایضاً مفاهیمی مثل آزادی، روشنفکری، پیشرفت و تجدد قرار دهند و از این نمد کلاهی برای اهداف خود ببافند.

حرکتی مرموز اما مشخص که مختص امروز و دیروز نیست اما تعجب آنجاست که چرا پس از سال‌ها خموشی و فسردگی از عصر اصلاحات تاکنون؛ به یکباره مجدداً سر برآورده و اینطور صریح از احزاب سیاسی چپ می‌خواهد که در مقابل اسلام از جمهوریت دفاع کنند!

برخی محافل تحلیلی معتقدند ستاد جریان سیاسی خاص با این تحلیل که مردم ایران بصورت اکثریتی از دین و مسائل ارزشی رویگردان شده‌اند؛ قصد دارند با ژست حمل این مطالبه در کنار راهبرد «عبور از روحانی» و فرار از پذیرش مسئولیت عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم؛ به یک فرمول انتخاباتی کارا برای سال 1400 دست یازند.


 
Secured by Siteground Web Hosting