bbbbb40
درباره ریزهزینه های موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه ، 25 آذر 1396 ، 13:21
آنچه مهم است این است که در کنار بودجه اختصاص یافته، درآمدهای موسسه نیز مدنظر قرار گیرد. درآمدهایی که از اوقاف، زمین ها، اجاره و فروش املاک، سرمایه گذاری ها در بخش های مختلف اقتصادی و ... 340
7051
به دست می آید، می بایست توسط مسئولان موسسه با جزیئات کامل مشخص شود تا به این وسیله، شبهات رفع شود.
درباره ریزهزینه های موسسه تنظیم  و نشر آثار امام خمینی (ره)

با مطرح شدن بودجه 71 میلیارد تومانی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی که زیر نظر سیدحسن خمینی اداره می شود، حرف و حدیث های فراوانی انجام گرفته که نیازمند پاسخگویی مستند متصدیان آن است.

جایگاه ویژه و مهم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، رهبر کبیر انقلاب و آن یار به سفر رفته، ایجاب می کند درباره هزینه ها و بودجه های اختصاص یافته به این موسسه که شامل  «آستان امام خميني»، «پژوهشکده امام خميني» و «مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام» می شود، با حساسیت و همت بیشتر مسئولان صورت گیرد تا از هر گونه شائبه و سواستفاده احتمالی دشمنان و زیر سوال بردن شخصیت عرفانی و بزرگ امام جلوگیری شود. امامی که با ساده زیستی و سختگیری در هزینه ریال به ریال بیت المال شناخته می شد، روا نیست که با اقدامات برخی از دوستان نادان و دشمنان دانا و کینه توز، مورد هجمه قرار گیرد.

موسسه تنظیم و نشر آثار امام با کارویژه های مهمی چون نشر اندیشه ها و صیانت از آن را در دستور کار دارد و مدیریت حرم امام و پژوهشکده نیز باهمین نام صورت می گیرد. دولت دوازدهم بودجه این موسسه را برای سال 97 افزایش داده است. در لایحه بودجه سال ۹۷ «موسسه نشر آثار امام(آیت الله خمینی) كه زير نظر حسن خمينی اداره می‌شود ٧١ ميليارد و ٣٤٠ ميليون تومان» است. جدول ریز بودجه نیز تقدیم مجلس شده تا مشخص شود کل این بودجه کجا باید هزینه شود که جزئيات آن برابر است با پرتال امام خميني، پنج‌‌ميلياردو ۷۰۰ ميليون‌تومان، آستان امام خميني، ۱۸ ميليارد‌تومان، برنامه حمايت از فعاليت‌هاي تجليل از امام خميني، ۱۸ ميليارد‌تومان، اداره امور حرم و ارائه خدمات به زائران، ۹ ميليارد‌تومان و مراسم سالگرد ارتحال، ۹ ميليارد‌تومان.

سیدحسن خمینی با افزایش انتقادات نسبت به بودجه کلانی که به این موسسه تعلق می گیرد، در اینستاگرام خود به پاسخ پرداخت و اعلام کرد که هیچ یک از اعضای خانواده اش از این بودجه نفعی نمی برند و از موسسه حقوق دریافت نمی کنند. وی با این حال اعلام کرده قرار است درباره خرج و مخارج توضیحاتی داده شود: «هفته آينده دوستان دست‌اندركار در مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام به‌صورت جزئي بخش‌هاي مختلف مربوطه را توضيح مي‌دهند. يقين دارم مردم كه دلسوزانه و خيرخواهانه موضوع را تعقيب مي‌كنند به‌راحتي مي‌فهمند كه توضيحات مذكور صحيح است يا از صحت برخوردار نيست.»

توضیح درباه هزینه بودجه دولتی اختصاص یافته به موسسه سال گذشته نیز صورت گرفته بود. «علي‌اکبر حبيب محمدمرادي»، معاون مالي ـ اداري مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني، سال گذشته در مصاحبه‌اي با سايت جماران، بودجه‌هاي مؤسسه را با تفکيک از سال ٩٢ تا پيشنهاد دولت براي بودجه ٩٦ را عنوان کرده بود. به گفته مرادي، در پنج سال اين عدد از ٤٧,٧ در سال ٩٢، به ٧٦.٩ در سال ٩٦ مي‌رسد؛ يعني در پنج سال، اين بودجه فقط حدود ٦١ درصد افزايش يافته و حتي به دو برابر هم نرسيده و به‌طور متوسط سالانه حدود ١٢ درصد افزايش داشته است.

وی در گزارش خود از هزینه هایی برای پرداخت اقساط وام و ساخت و سازهای در حرم مطهر امام سخن گفته بود که تمامی اعداد و ارقام در هزینه کرد به صورت کلی ارائه شده بودند. برخی از عملکردهای موسسه نیز ردیف شده بود ولی هزینه های صورت گرفته با آن مشخص نبود.

اینکه مسئولان موسسه پس از انتقادات خود را متعهد به پاسخگویی می دانند، امری مبارک است اما برای شفاف سازی بیشتر و رفع شبهات بهتر است سید حسن خمینی، هیاتی حتی مردمی را به صورت بی طرف برای تحقیق و تفحص و حسابرسی بیطرفانه دعوت کند. به عنوان نمونه موسسه دیده بان شفافیت و عدالت که توسط احمد توکلی مدیریت می شود، می تواند در این امر کمک کند. از سوی دیگر آنچه مهم است این است که در کنار بودجه اختصاص یافته، درآمدهای موسسه نیز مدنظر قرار گیرد. درآمدهایی که از اوقاف، زمین ها، اجاره و فروش املاک، سرمایه گذاری ها در بخش های مختلف اقتصادی و ... به دست می آید، می بایست توسط مسئولان موسسه با جزیئات کامل مشخص شود تا به این وسیله، شبهات رفع شود.


 
Secured by Siteground Web Hosting