bbbbb40
اگر پهلوی به توسعه سیاسی اهمیت می‌داد نیازی به انقلاب نبود! چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
دوشنبه ، 22 آبان 1396 ، 13:56
  جواد اطاعت، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم، طی مصاحبه‌ای با روزنامه آرمان امروز گفته است: 211
5679

«رژیم پهلوی اگر در کنار رشد و توسعه اقتصادی از دهه سی و حتی اوایل دهه چهل شمسی فرایند توسعه سیاسی را هم مد نظر قرار می‌داد و امکان ورود نخبگان حاشیه‌ای را در قدرت فراهم می‌کرد و به تعبیر مکتب نخبه‌گرایی چرخش نخبگان به صورت واقعی و نه صوری اتفاق می‌افتاد اصولا نیازی به انقلاب نبود، چرا که به تعبیر مکتب الیتیسم دعوا اصولا بین توده‌های مردم و اشراف و یا بین مردم و حاکمان نبوده و نیست. زمانی که از راه‌های مسالمت آمیز امکان گردش نخبگان وجود نداشته باشد، تنها مفری که نخبگان حاشیه به آن می‌اندیشند کسب قدرت از راه‌های قهرآمیز از طریق شورش‌های اجتماعی و انقلاب خواهد بود!»[1]

*اصلاح‌طلبان طی سال‌های اخیر بارها و بارها صحبت‌های عجیبی را درباره رژیم خائن پهلوی به زبان آورده‌اند.

چند سال قبل بود که محمد قوچانی، روزنامه‌نگار شهیر اصلاح‌طلب در بخشی از سرمقاله نشریه صدا نوشت: «سخنان دکتر حسن روحانی در دومین سفرش به نیویورک در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یادآور سخنان مرحوم مهندس بازرگان، رهبر نهضت آزادی ایران در دوران مبارزه با دیکتاتوری سلطنتی، در دادگاه رژیم پهلوی بود؛ آنجا که بازرگان خطاب به قاضی دادگاه و در واقع شاه، گفت: ما آخرین گروهی هستیم که با شما به زبان قانون سخن خواهیم گفت و پس از ما نسلی خواهد آمد که به زبان سلاح با حکومت حرف می‌زنند«...

او افزوده بود:

«محمدرضاشاه سخن مهندس مهدی بازرگان را جدی نگرفت و با حذف میانه‌روها از عرصه مبارزه، به هژمونی تندروها در برخورد با حکومت پهلوی کمک کرد... اگر صدای روحانی شنیده نشود آنکه از پس می‌آید با داس می‌آید، نه کلید! و با سلاح سخن می‌گوید نه با سلاح سخن.»

در همین اثنی و زمان دیگری در ایام دولت اعتدال نیز، حمیدرضا جلایی‌پور، از فعالان اصلاح‌طلب در اظهاراتی گفته بود: «اگر شاه گذاشته بود بازرگان فعالیت کند گرفتار انقلاب نمی‌شد!»

در کنار این افراد، حسین موسوی‌تبریزی، اصلاح‌طلب مشهور دیگری بود که زمانی از این گفت که: «امام(ره) در ابتدای امر به دنبال انقلاب نبود و می‌خواست شاه بماند!»

همچنین، چند سال قبل از این نیز، یکی از چهره‌های بازنشسته نظامی نیز در یادداشتی در روزنامه اصلاح‌طلب اطلاعات با اشاره به حوادث ۱۹  دی ماه سال ۵۶ قم و خیزش مردم این شهر علیه نظام شاهنشاهی؛ به تطابق این رخداد با اوضاع کنونی پرداخته و با کنایه به مقامات ارشد نظام، از این گفته بود که اگر شاه برخی اقدامات را در قبال آن رخداد انجام نمی‌داد، شاهد بروز انقلاب نمی‌شد.

او در یادداشت خود مدعی شده بود که همان اقدامات شاه؛ امروز در ایران هم در حال انجام است![2]

به نظر می‌رسد این صحبت‌ها ناشی از عدم درک محتوای انقلاب اسلامی، رسوبات تفکرات سازمان مجاهدین و نهضت آزادی در مبانی فکری جریان چپ و درک پرشبهه از حرکت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی باشد.

ذکر این نکته گفتنیست که شاه مخلوع اقلا در دهه 50، تمام آنچه در سرفصل‌های سخنان اصلاح‌طلبان ذکر می‌شود را انجام داد. او تا مرحله آزادی زندانیان سیاسی هم پیش رفت، تعدادی از مسئولان حاضر در دربار و کابینه را برکنار کرد و به اذعان چهره‌های اصلاح‌طلب حتی، در اوضاع اقتصادی کشور هم گشایش‌هایی ایجاد شد.. اما باز هم با سیل خروشان انقلاب اسلامی مردم به رهبری امام راحل مواجه شد.

در یک جمله می‌توان بیان کرد که اظهارات اصلاح‌طلبان درباره حکومت پهلوی بیشتر از سر ندانستن و یا شاید تجاهل نسبت به مفهوم «طاغوت» باشد که اسلام ناب هرگز با آن سر سازگاری نداشته است.


 
Secured by Siteground Web Hosting