bbbbb40
مردی با القاب رشک‌برانگیز چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر خبری   
يكشنبه ، 21 آبان 1396 ، 10:53
«دانشمند برجسته»، «مدیر بلند همت»، «پارسای بی‌ادعا»، «پدر موشکی ایران» و «مرد صلح و امنیت منطقه» از جمله القاب شهیدی است که عمر و زندگی خود را خالصانه و مجاهدانه برای پیشرفت و افزایش قدرت دفاعی کشورش هزینه کرد. 390
13783
مردی با القاب رشک‌برانگیز

«دانشمند برجسته»، «مدیر بلند همت»، «پارسای بی‌ادعا»، «پدر موشکی ایران» و «مرد صلح و امنیت منطقه» از جمله القاب شهیدی است که عمر و زندگی خود را خالصانه و مجاهدانه برای پیشرفت و افزایش قدرت دفاعی کشورش هزینه کرد.

سردار حسن طهرانی مقدم که نبوغ او در حوزه‌های خمپاره‌ای و موشکی در زمان دفاع مقدس شهره شده بود، در سن ۵۲ سالگی و درحالیکه رئیس سازمان جهاد خودکفایی سپاه بود، بر اثر انفجار زاغه مهمات در پادگان امیرالمومنین (ع) شهرستان ملارد به تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۹۰  به یاران شهیدش پیوست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۰ در خصوص شهادت شهید طهرانی مقدم فرمودند: «حادثه‌ی خونین در یکی از مراکز پشتیبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به شهادت جمعی از عناصر ممتاز آن سازمان و در پیشاپیش آنان سردار عالی‌قدر، دانشمند برجسته و پارسای بی‌ادعا، سردار حسن مقدم انجامید، واقعیتی تلخ و اندوهبار بود.»

گزارش
ایشان همچنین در تاریخ ۱ آذر ۱۳۹۰ نیز اظهار کردند: «شهید طهرانی مقدم سراپا اخلاص بود من ۲۶-۲۵ ساله ایشان را از نزدیک می‌شناسم. همت خیلی بلندی داشت افق‌های خیلی بلندی را می‌دید. یکی از خصوصیات برجسته ایشان مدیریت بود. پدر شما یک مدیر طبیعی بود درس مدیریت هم نخوانده بود، اما واقعاً یک مدیر بود.»

سرلشکر باقری
زمانی ما در سوریه مطرح کردیم که به عنوان عضوی از محور مقاومت با هدف اعتلای نام اسلام انتظار داریم شما موشک در اختیار جمهوری اسلامی بگذارید. آن‌ها می‌گفتند این امر نیاز به برنامه‌ریزی بلند مدت دارد، اما آن‌ها شهید طهرانی مقدم را نمی‌شناختند. شهید طهرانی مقدم با حرص و ولع، سلاح‌های موشکی را در سوریه رصد می‌کرد و آموزش‌های چندین ساله را ظرف ۲ ماه فرا گرفت؛ سرانجام ما موشک‌های محدودی از سوریه و لیبی وارد کردیم و آن‌ها بعد از چند ماه، اعلام عدم همکاری کردند. اما در آن موقع دیگر شهید طهرانی مقدم کاملا فرآیند را فرا گرفته بود و مدتی بعد موشک اول او به کرکوک و سپس به بغداد، به هدف زده شد.
روزی بود که کشور‌های سوریه و لیبی برای فروش موشک به ما فخر می‌فروختند؛ به ما می‌گفتند اینجا را بزنید آنجا را نزنید؛ همین سوریه به جایی رسید که در سال‌های گذشته جمهوری اسلامی ایران در منطقه حلب برای آن‌ها صنعت موشکی تولید کرد که در جنگ ۳۳ روزه ده سال پیش علیه صهیونیست‌ها بکار گرفته شد.
شهید طهرانی مقدم در سال‌های آخر عمرش نیز، تلاش خود را برای حل مشکلات سوخت موشکی به کار گرفت؛ سوختی که هم در حجم انبوه قابل حصول باشد و هم به موشک قابلیت‌های تاکتیکی بدهد. ثمره اخلاص و جهاد شهید مقدم این بود که تمام گره‌ها در مسیر موشکی ما یک به یک حل می‌شد و جلو می‌رفت. شهید مقدم قبل از شروع یک تست، دعای توسل و زیارت عاشورا می‌خواند و بعد از تست، به درگاه الهی سجده شکر به جا می‌آورد.  

گزارش
سرلشکر جعفری
در آخرین جلسه‌ای که با شهید طهرانی مقدم داشتیم، ایشان آخرین فناوری و تکنولوژی را که به نتیجه رسانده بود با خوشحالی اعلام کرد و گفت که تمامی مراحل این فناوری انجام شده و آماده تست نهایی است. اقدامات ایشان به گونه‌ای بود که حتی امروز هم دانشمندان بزرگ شیمی در کشور نتوانسته‌اند این کار‌ها را انجام دهند و این امر، نشات گرفته از نگاه انقلابی و اسلامی این سردار شهید بود.

شهید مقدم با کار و جدیت و تلاش شبانه‌روزی، «ما می‌توانیم» حصرت امام (ره) را به منصه ظهور رساند.

عامل زمان برای او بسیارمهم و به هیچ عنوان نمی‌خواست که فرصت را از دست بدهد. اصرار داشت که کار هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد و یک عامل بر عوامل اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران افزوده شود. گاهی اوقات پیش می‌آمد که یک ماه سر کار می‌ماند و به خانه نمی‌رفت.

شهید طهرانی مقدم نیاز‌های روز و آینده دفاعی کشور را دنبال می‌کرد و ما به این تفکر، «تفکر استراتژیک» می‌گوییم.  

سرلشکر رشید
حسن طهرانی مقدم در تاریخ ۲۰ آذر ۶۰ در سنگر روستای بردیه در عملیات طریق القدس یادداشتی به من داد و خطری را گوشزد کرد و من به او گفتم برو دنبال کار توپخانه و خمپاره‌ها را رها کن. در آن نامه از توپخانه ارتش ناامید شده بود. آتش توپخانه حسن، بلای آسمانی بعثی‌ها، منافقین و صهیونیست‌ها بود.
آنچه که حسن طهرانی مقدم را از بقیه متمایز می‌کند، عملکرد او در در سخت‌ترین انتخاب‌ها، مدیریت یگان و نیز انجام مسئولیت در شرایط حساس بود.

سال ۷۷ نقطه عطفی در زندگی حسن طهرانی مقدم بود که به فکر بازدارندگی در برابر رژیم صهیونیستی افتاد و در سال ۷۹ موشکی با برد ۲ هزار کیلومتر شلیک کرد.

گزارش
سرلشکر رضایی
جنگ شهر‌ها که آغاز شد، صدام به شدت شهر‌های ما را با موشک و بمباران هوایی مورد حمله قرار می‌داد و فشار خیلی زیادی روی ما می‌آمد. من یک روز برادر محسن رفیق‌دوست را که مسئول لجستیک سپاه بود خواستم و گفتم ما چاره‌ای نداریم جز اینکه جواب موشک‌ها را با موشک بدهیم، لذا ایشان را فرستادیم سوریه و لیبی و در آخر جنگ هم کره شمالی. بعد دیدم باید ساماندهی موشک‌ها را خودمان انجام دهیم. بعد از مشورت با برادران رشید، صفوی و شمخانی به این نتیجه رسیدم که فرد مناسب برای این کار حسن طهرانی مقدم است. ایشان را فراخواندیم و گفتیم توپخانه را بسپار به شفیع‌زاده و خودت با تیمی از دوستانت یگان موشکی را تشکیل دهید. ایشان کمی به من نگاه کرد و چیزی نگفت. بعد‌ها برادر جعفری مسئول زرهی سپاه به من گفت: «در سوریه که بودیم حسن به من گفت: برادر محسن از من خواسته تیپ موشکی تشکیل بدهم، توپخانه را می‌شد کاری کرد، ولی موشک‌ها خیلی پیچیده‌اند، به هر حال باید با توکل این کار را انجام دهیم.»

قذافی فکر کرده بود با دادن تعدادی موشک می‌تواند دل ما را به دست بیاورد. امام خمینی (ره) بعد از گذشت چند سال از انقلاب به او اجازه ملاقات می‌دهد که به ایران بیاید، بنابراین چندین موشک به همراه لانچر پرتاب و تعدادی کارشناس را به ایران فرستاد. همین که ما مشغول کار با آن‌ها شدیم، شنیدیم که پادگانی که برایشان در نظر گرفته‌ایم را ترک کرده‌اند و به همراه قطعاتی از موشک‌ها به سفارت لیبی رفته‌اند، به طوری که نمی‌توان از موشک‌ها استفاده کرد. حسن و تیمش ظرف دو ماه این موشک‌ها را عملیاتی کردند و به محض اینکه عراق موشک زد، ما هتل الرشید را که محل تجمع دیپلمات‌ها بود زدیم.

سرلشکر صفوی
بنده تقریبا از اوایل جنگ تا زمان شهادت با شهید طهرانی مقدم ارتباط نزدیک داشتم. این شهید فردی مومن، خردمند و دانشمند بود که زندگی و اندیشه خود را در راه خدمت به دفاع و امنیت کشور هزینه کرد. شهید طهرانی‌مقدم را باید مرد صلح و امنیت منطقه نامید. او در زمان دفاع مقدس در مقابل بحران جنگ شهر‌ها با اقتدار موشکی ایران جلوی آسیب‌پذیری بیشتر شهر‌ها را گرفت و عملیات مقابله‌به‌مثل را در راهبرد دفاعی ایران قرار داد.

گزارش
پس از جنگ و بعد از اشغال نظامی عراق و افغانستان که آمریکایی‌ها تصوراتی در ذهن‌شان داشتند، با ابتکارات و اقدامات شهید طهرانی‌مقدم باز هم اقتدار موشکی ایران به‌عنوان یک عامل مهم و بازدارنده در راستای امنیت و صلح کامل در کل منطقه به‌کار گرفته شد.

سرلشکر ایزدی
نبوغ حاج حسن در تمام مراحل دفاع مقدس برای ما اثبات شده بود و بسیاری از این پیروزی‌ها مرهون این نبوغ بود و ما اثرات بسیار موثر ایشان را در عملیات پیروزمندانه طریق‌القدس می‌بینیم. در این عملیات شهید حاج حسن طهرانی مقدم نقش ویژ‌ه‌ای داشت، زیرا آتش رزمندگان اسلام را تمرکز دادند و همین امر باعث شد که ایشان بیشتر شناخته شوند. در عملیات فتح المبین توپ‌های زیادی که نو بودند به دست رزمندگان اسلام افتاد و کسی که می‌دانست این‌ها را خوب استفاده کند شهدایی، چون حاج حسن مقدم و حسن شفیع زاده بودند و اینان انسان‌های خلاق و سازنده و کاریزماتیکی بودند. رزمندگان اینان را قلبا می‌پذیرفتند.


Last Updated on يكشنبه ، 21 آبان 1396 ، 12:48
 
Secured by Siteground Web Hosting